Bugun...


Ali Erdoğan

facebook-paylas
FELAKET BİR GÜN YAŞADIK
Tarih: 17-03-2022 23:58:00 Güncelleme: 17-03-2022 23:58:00


FELAKET BİR GÜN YAŞADIK

 Bugün18 Mart 2022. Bundan 107 yıl önce 18 Mart 1915 günü Osmanlı ordusu ve donanmasının kazandığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü “Kutlu olsun”. 1914 yılın ortalarında Osmanlı Devleti, İttihat ve Terakki Partisi ve Enver-Talat-Cemal üçlüsü tarafından affedilmez bir hata eseri olarak I. Dünya Harbi’ne sokuldu. İtilâf devletleri ile 9 ayrı cephede çarpışmak zorunda kaldı.

İngiltere ve Fransa’nın Akdeniz donanmalarının 3 Kasım 1914’de daha savaş bile ilan etmeden Çanakkale Boğazı’nın Anadolu ve Rumeli girişlerini bombardımanı ile başlayan ve 9 Ocak 1916’da bozguna uğrayarak çekilmelerine kadar devam eden Çanakkale Harbi: Deniz ve Kara muharebeleri olarak ikiye ayrılır. Çanakkale deniz savaşları dünya tarihinin en kanlı, Türk tarihinin en büyük zaferlerinden biridir.

İngiltere ve Fransa’nın Akdeniz donanmaları, 18 Mart 1915 Perşembe günü sabahı Müttefik Donanması Çanakkale Boğazı’nı cebren geçerek İstanbul’a erişmek için dünyanın en güçlü ve en kapsamlı deniz harekâtına başladılar. 107 parça savaş gemisinden oluşan müttefik donanması o zamana kadar dünya tarihinin gördüğü en yoğun bombardımana tutarak, Çanakkale Boğazı’nda ilerlemeye başladı.

Çanakkale Muhtahkem Mevki kumandanı Cevat (Çobanlı) Paşa komutasındaki Osmanlı ordu ve donanması 150 topla karşılık verdi. Osmanlı Ordusu'nun sahip olduğu savaş stratejisi sayesinde boğaza Nusret Mayın Gemisi'nin döşediği mayınlar topçularımızın gösterdiği gayret, isabetli atışlar ve askerimizin azmiyle düşman donanması ağır kayıplar vererek deniz savaşını kaybetti ve aynı akşam geri çekilmek zorunda kaldı.

 Müttefik donanması Komutanı Amiral de Robeck Amiral R. Wemyss’e, akşam 18.00’de çektiği telgrafta Çanakkale’de uğradıkları felaketi şöyle açıklıyordu. “Yarın benimle görüşmek üzere Bozcaada’ya gelmenizi rica ederim. Bugün gerek yüzen mayınlardan, gerek sahillerde inşa olunmuş torpido kovanlarından atılan torpil isabeti alarak batan gemilerimiz dolayısı ile felaket bir gün yaşadık.” İngiltere Bahriye Nazırı Churchill’in ertesi gün “Hiç vakit kaybetmeden taarruza başlaması” teklifine rağmen Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı denizden geçme planı 23 Mart 1915’de resmen terk edilmiştir.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, İstanbul’da devlete ait vapurları bayrakla donatılırken Anadolu’da il ve ilçelerde özellikle Antep’te, Antakya’da 48 saat aralıksız tezahüratlar ve kutlamalar yapıldı. Şehirlerin her tarafı bayrak ve fenerlerle donatıldı. 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin sembol isimlerinden İngiliz zırhlısı Quin'ı vuran topçu eri Koca Seyit ve arkadaşı Niğdeli Ali’nin ruhlarına ve o gün şehit olan 2 subay, 23 erimize ve tüm şehitlerimize Fatihalar gönderiyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

ALİ ERDOĞAN

OKURUMBENBu yazı 71 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

''ndhaber.com'' haber sitesini nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI