Bugun...


Ali Erdoğan

facebook-paylas
ÖMRÜ EN KISA SÜREN DEVLET
Tarih: 01-08-2021 00:06:00 Güncelleme: 01-08-2021 00:06:00


ÖMRÜ EN KISA SÜREN DEVLET

Bundan 99 yıl önce İngiltere, İzmir’i başkent yapacak bir devlet kurdurmanın peşindeydi. 1922 Haziran ayında, Küçükasya Genel Valisi (Yunan Yüksek Komiseri) Stergiadis, İzmir Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa, Efes Metropoliti Hrisostomos ve Rum Cemaati adına üç Rum lider İzmir’de toplanarak, Yunan işgali altındaki Batı Anadolu’da daha önce düşünülen İyonya Devleti adında özerk bir yönetim kurmak için bir tasarı hazırladılar.

 

30 Temmuz 1922 günü İzmir’deki Yunan Başkomiseri Sterghiades törenle Batı Anadolu’da İyonya Devleti “Ionia" (batı anadolu devleti) kurulduğu ilan etti. Bu karar, İstanbul ve Ankara Hükümetleri ile İtilaf Devletleri 1922 Ağustos ayı içinde protesto ettiler. Başkenti İzmir olan bu devlet yaklaşık on sekiz bin kilometre karelik bir alanı kapsayacak ve bir buçuk milyonluk bir nüfusa sahip olacaktı.

Adı geçen bu devlet henüz kuruluş aşamasını tamamlamadan, Mustafa Kemal Paşa 26 Ağustos 1922 günü büyük taarruzu başlatacak,30 Ağustos sabahı başlayan Dumlupınar Meydan Savaşı'nda Yunan ordusunun büyük bir bölüm imha edildi, bir bölümü de İzmir'e doğru kaçmaya başlayacaktır. İzmir ve çevresinden gemilere binerek Anadolu’yu terk eden Yunan ordusu artıklarıyla birlikte yeni kurulan İyonya devletinin yöneticileri de gemilere doluşup kaçtılar.

9 Eylül 1922 günü Türk ordusunun İzmir'e girmesiyle, İyonya devleti tarihe karışmış olacaktır. Ömrü yalnızca beş hafta süren İyonya devletinin “ÖMRÜ EN KISA SÜREN DEVLET” olarak tarihe karışmış olduğunu biliyor muydunuz?

ALİ ERDOĞAN-TARİH ÖĞRETMENİ

OKURUMBENBu yazı 3641 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

''ndhaber.com'' haber sitesini nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI