Bugun...


Necati Dilek

facebook-paylas
ÖĞRETMEN ÖĞRETMENDİR
Tarih: 23-11-2021 22:30:00 Güncelleme: 23-11-2021 23:31:00


ÖĞRETMEN  ÖĞRETMENDİR

Her yıl 24 Kasım gelince daha bir kıymetlenir öğretmenler. Herkesin ağzından bal damlar adeta. Daha bir gün öncesine kadar öğretmenin yaptığı, dediği her şeyi gözüne batan insancıklar birden sevgi pıtırcığı oluverir o gün. Bırakın yahu böyle süslü püslü sözleri. Her şeyden önce şeffaf olalım. Kimsenin kimseyi kandırmasına gerek yok böyle bir günde.

İyisiyle kötüsüyle bir gün daha geldi çattı alt tarafı. Bir gün önce ve bir gün sonra ne değişti? Hiçbir şey değişmedi. Her şey yine aynı… O zaman bu neyin kafası Öğretmenler Günü’nde? Bırakın hepiniz süslü cümleleri ve iyi dinleyin efendiler, hanımlar, beyler… Üzerine sorumluluk alan, almak isteyen kim varsa dinlesin. Öğretmenlerin üç beş avutucu tatlı sözlere ihtiyacı yoktur. Bunun için kendinizi paralamanıza gerek yok. Siz, nerede olursa olsun öğretmenin hakkını verin, o yeter öğretmenlere.

Bunun için ne mi yapmanız gerekiyor? Adını sistem deyip geçtikleri icadın kurbanı, günah keçisi etmeyin öğretmenleri. Ve bu sistemin çarkları arasında ezdirmeyin. Öğretmeni kimsenin oyuncağı, deneme tahtası, azarlama duvarı gibi görmeyin. Onlar da insan. Üstelik bu mesleği icra etmek için yıllarını verdiler. Kendi ışıklarını tüketerek başkalarına ışık olmak için gecesine gündüzüne katıp çabalıyorlar. Lütfen bunları görmezden gelmeyin. Ve dahası, yüreğinde öğretme aşkı güden o sanatkarları kendini bilmez velilerin ve anne baba terbiyesi alamamış şımarık çocuklarının eline bırakmayın. Çünkü bu meslek gönül işidir. Verilen para öğretmenlik yaptıkları içindir ama öğretmen bambaşkadır. İşte onun değeri parayla pulla ölçülmez.

Bizler bu şanlı mesleğe başlarken kendimize söz verdik: Gidilmez denilen yerlere gideceğiz, girilmez denilen yüreklere gireceğiz. Ve saçlarımızı bu uğurda ağartacağız. Memleketin dört bir köşesini ışığımızla aydınlatacağız. Eserimizin üstünde imzamız yoktur, biliriz amma biz gerekmez bilinmek, tanınmak. Azıcık kıymetimiz bilinsin bu bize yeter. Bizler ki, bu ülkenin eğitim neferleriyiz. Vatanın dört bir yanında gece gündüz kutlu sevda için mücadele ederiz. Çok şey istemiyoruz sizden. Sadece hak ettiğimiz saygıyı görmek ve öğretmen olduğumuzu iliklerimize kadar yaşamak istiyoruz.

Görüyorum ki, parça parça ettiniz bizi. Kimimiz kadrolu, kimimiz sözleşmeli, kimimiz ücretli. Oysa dirsek çürüttüğümüz eğitim yuvasında bize demişlerdi sizler öğretmensiniz. Diplomamızda kocaman öğretmen yazıyor. Sizce de bunda bir çelişki yok mu?  Sahi bu ayrışmayı kimler neden yaptı? Başka hangi meslek grubunda var böyle bölünmüşlük? Siz hiç ücretli doktor, hakim, savcı gördünüz mü? Öğretmense öğretmendir. Biz öğretmenler en çok da bundan yakınıyoruz. Pek çok meslektaşımız sırf bu ayrımcılık yüzünden mesleğini icra edemiyor. İnanmıyorsanız sözlerime açın bakın haber bültenlerine. Yetmedi mi? Dolaşın etrafınızdaki marketleri, dükkanları. Vardır illa öğretmen kökenli birileri.

Kırmayın, incitmeyin onları. Onların her biri iliklerine kadar öğretmen…  Ama birileri onları öğrencilerine kavuşturmayı reva görmediği için dağılmış durumdalar. Ali öğretmen kasiyer olmuş, Filiz öğretmen garson, Şeyma öğretmen sekreter, Murat öğretmen beden işçisi. Bunlar sayabildiklerimiz. Ya diğerleri? Her gün solan binlerce fidan, kurtarılmayı bekliyor bu bataklıktan. Solmasına göz yumduğunuz her bir fidan aslında bu ülkenin geleceğidir. Görmezden geldiğimiz ise bizim batışımızdır. Unutmayın, bir ülkeyi önce öğretmenler kurtarır. Öğretmense adı üstünde öğretmendir. Başka yakıştırmalar ona layık değildir.

Bu  vesileyle görevi başında olan, olmayan, bayrağı başka meslektaşlarına devretmiş ya da ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerin, öğretmenlerimin gününü kutluyorum. Günümüz kutlu olsun.

NECATİ DİLEK

OKURUMBEN

 Bu yazı 52 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

''ndhaber.com'' haber sitesini nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI