Bugun...


Necati Dilek

facebook-paylas
SIFIRLA KENDİNİ
Tarih: 22-01-2022 20:49:00 Güncelleme: 22-01-2022 20:49:00


SIFIRLA KENDİNİ

Hayatımızın pek çok anı var ki, aldığımız kararların gölgesinde kalmasın. Hele ki, alınan bu kararlar hayatımıza yön veriyorsa daha bir sancılı oluyor uygulaması ve sonuçları. Her şeye bir çözüm üreten insanoğlu pek bir aciz kalıyor. Tutulup kalıyor desek daha yerinde olur bu kararlar için.

Alınan her kararın ama iyi ama kötü bir tarafı oluyor. Kötü tarafını ortadan kaldırabilirsek ya da zararlarını en aza indirebilirsek alınan her karar iyidir, iyi olmak zorundadır. Peki bu kadar karmaşanın içinde biz doğru kararlar alabilir miyiz, ya da aldığımız kararları uygulayabilir miyiz? Her yönüyle alması da uygulaması da güçtür. Ama her ikisi de gereklidir.

Neden mi? En kötü karar, kararsızlıktan iyidir. Yani tamamen başıboş dolanmaktansa kötü de olsa bizi bağlayan kararlarımız, amaçlarımız olmalı bu hayatta. Bunlar olmadan biz tamamen boş kalırız. Ne geçmişimizi biliriz ne de geleceğimize yöne veririz. Bunu başarmak kolay değil dedik. Doğru, kolay değil. Hatta çok çok zor… Hele ki, dolu bir kafayla karar vermesi ve bir şeyler başarması daha da zor. Öyleyse ne yapmak gerek? Nasıl bir yol izlersek hayatımıza yön veren kararları daha rahat alabiliriz?

Başlangıç yapmak çoğu zaman zordur bu hayatta. Ama bazı zamanlar başlangıç yapmak daha da zordur. Bu zamanlarda insan kendini yer bitirir de bir arpa boyu yol alamaz. Aldım zanneder, biraz sonra gene başa döndüğünü fark eder. Bu da onu yerinden saymaktan daha beter bir duruma sokar. İfademiz yerindeyse geri geri ilerlemeye başlar. Bu durumu aklı başında kimse de istemez. Hayattaki en nihai amacımız her geçen gün ileriye gitmek ya da en kötü ihtimalle mevcut durumumuzu korumaktır, yoksa külliyen zarardayız bilesiniz.

Peki nasıl başaracağız doğru kararlar almayı ve hep kendimizi hep ileri taşımayı? Zor bir şeyi yok aslında. O an her şeyi unutacağız. Artısını eksisini düşünmeden kendimizi tamamen sıfırlayacağız. İçimizdeki ah’larla bir yere varamayız. Diğer bir deyişle kendimizi sıfırlayacağız. Bunu başarıp uygularsak sonunda iyi bir karar almış ve sonuca ulaşmış oluruz. Aksi bir durumda hep aldığımız kararları sorgular ve onun etrafından döner dururuz, hem de bir gıdım ilerlemeden. Korkmayın, sıfırlayın haydi kendinizi öyleyse. Sizi bundan alıkoyan ne?

NECATİ DİLEK

OKURUMBEN

 Bu yazı 2311 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

''ndhaber.com'' haber sitesini nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI