Bugun...


Nurgül Dilek

facebook-paylas
Çocuklar ve Öğrenme Alışkanlığı
Tarih: 06-11-2019 16:48:00 Güncelleme: 06-11-2019 16:48:00Öğrenme yeterliliğine sahip küçüklerimizi görünce bu konuya el atmak istediğim doğrudur. Ders çalışma alışkanlığını çocuklarına aşılayamayan anne babalar çocuklarınızın bu konudaki tavrı sizi hayattan bezdirmiş olabilir.Ne kadar kendinizi zorlasanız da çocuğunuz inat etmeye, çalışmamak için diretmeye devam ediyor olabilir. Bu elbette dünyanın sonu değildir. Lütfen bu konuda sabırlı olun ve sakinliğinizi muhafaza edin.

Tabi yapacaklarınız sadece bundan ibaret değil. İşlenmeye hazır bir hamur kıvamında olan çocuklarınızı ilk eğitecek, örnek olacak siz anne ve babalarsınız. Her ne yaparsanız yapın çocuklarınıza örnek olacağınızı unutmayın. Onlar sizden göreceği her şeyi doğru kabul edip yapmaya çalışacaklardır. Bu iyi bir şey; çünkü onlar üzerinde hakimsiniz. Yalnız bunun bir de kötü tarafı var.Onlara kötü örnek olup kötü davranışlar da öğretebilirsiniz. Bu yüzden ilk önce kendinizi düzeltmelisiniz. Tüm bunları yaparken onlara sevgi diliyle yaklaşmalı ve bir yetişkin birey gibi değer verip bunu onlara hissettirmelisiniz.

Çocuklarınız doğru bir şekilde eğitildiğinde bilgiye açtırlar. O işlenmemiş hamura şekil vermek sizin elinizde. Lütfen çocuklarınız konusunda daha bir hassas olun. Evet, içinde bulunduğunuz iş ortamı, yoğunluk ve stres sizi gergin biri yapabilir. Ama hiçbir şey çocuklarınızdan daha değerli değildir unutmayın.Gerginliğinizi, mümkün mertebe onlardan uzak tutup onlarla ilgilenmeye özen gösterin. Onları anne babanın sevgisinden, ilgisinden asla mahrum bırakmayın. Şimdi küçükken onlarla yeterince ilgilenmezseniz yarın büyüdüğünde sizden fazlaca bağımsız bireyler olacağını lütfen unutmayın.

Çocuk yetiştirmek başlı başına bir meşakkattir. Öğrenmeye hep açık olan çocuklarınız her zaman sizin denetimizde olsun. Onların ne yaptığını, ne yapabileceğini onları engellemeden gözlemleyin.Tamamen size ait bireyler yetiştirmek istiyorsanız da hiçbir şeyi şansa bırakmadan her şeyiyle ilgileneceksiniz. Bunun için yıllardır süregelen teknoloji bağımlılığınızdan uzaklaşmanız bile gerekebilir. Başkalarının etkisinden uzak bir çocuk yetiştirmeye niyetliyseniz anne baba olarak siz ön planda olun. İşi, gücü bahane edip akraba vs. öne sürmeyin. Farklı bireylerin çocoğun yetişmesinde rol alması sizin öğrettiğiniz pek çok şeyi kısa sürede silip götürebilir. Bunun içinde yeme içme, tuvalet alışkanlığı vb. gibi önemli alışkanlıklar da vardır.

Anne baba odaklı bir çocuk eğitimi, özellikle annenin her zaman  çocuğunun yanında olması hep arzu edilen bir şeydir. Ama hayat şartları, annenin çalışması gibi nedenler çocuk yetiştirmede aile büyüklerinin( anneanne, babaanne) rol almasına yol açıyor. Ama her şeyi göz önüne getirip çocuğunun bakımını, eğitimini her şeyin önünde gören anneler hayatlarının en doğru kararını vermiş oluyorlar. Çünkü bize anneannesinin, babaannesinin çabalarıyla, oyunlarıyla yetişen çocuklar değil annesinin babasının oyunlarıyla, çabalarıyla yetişen çocuklar lazım.

                                                                                                                                                                                                          Nurgül  Dilek

                                                                                                                                                                                                                                       

                   Bu yazı 858 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

''ndhaber.com'' haber sitesini nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI